Nem a mennyiség, hanem a rendszeresség számít – az alvás és a halálozási kockázat új összefüggései
Sokáig azt hittük, hogy a megfelelő mennyiségű alvás – jellemzően 7-8 óra – a kulcsa az egészséges, hosszú életnek. Egy friss, nagy volumenű kohorszvizsgálat azonban új megvilágításba helyezte az alvás és a halálozási kockázat kapcsolatát: nem feltétlenül az alvás hossza, hanem annak rendszeressége a döntő tényező.
A Sleep regularity is a stronger predictor of mortality risk than sleep duration című tanulmányban Daniel P. Windred és munkatársai több mint 60 000 résztvevő adatait elemezték, akik az Egyesült Királyság Biobankjának részét képezik. A kutatók különös figyelmet fordítottak arra, hogy az alvási szokások rendszerességét objektíven, viselhető aktivitásmérők (akcelerométerek) segítségével mérjék, nem pedig önbevallás alapján, ami gyakran pontatlan.
Mi az a Sleep Regularity Index (SRI)?
A tanulmány kulcsfogalma a Sleep Regularity Index (SRI), ami azt mutatja meg, mennyire következetes az egyén alvási és ébredési időpontja nap mint nap. A magas SRI érték tehát azt jelzi, hogy valaki szinte mindig ugyanabban az időben fekszik le és kel fel – függetlenül attól, hogy hétköznapról vagy hétvégéről van szó.
A megdöbbentő eredmény
Az elemzés szerint azok, akiknek az alvása rendszertelen volt (alacsony SRI), akár 53%-kal nagyobb halálozási kockázattal éltek az utánkövetési időszakban, mint azok, akiknél az alvási szokások stabilak voltak. Ez a kapcsolat még az olyan fontos tényezők kontrollálása után is fennmaradt, mint a krónikus betegségek, életkor, testsúly, fizikai aktivitás vagy az alvás teljes hossza.
Vagyis: egy rendszertelen alvású, de sokat alvó ember nagyobb kockázatnak van kitéve, mint egy rendszeresen alvó, de valamivel kevesebbet alvó egyén.
Miért lehet ilyen fontos a rendszeresség?
A biológiai óránk – az ún. cirkadián ritmus – minden sejtünket befolyásolja, nem csak az alvás-ébrenlét ciklusát. Ha ez a ritmus eltolódik vagy kaotikussá válik (például rendszertelen alvás miatt), akkor nőhet a gyulladás szintje, romolhat a hormonháztartás, sőt, az anyagcsere is felborulhat. Mindez hosszú távon komoly egészségügyi következményekkel járhat, beleértve a szív-érrendszeri betegségeket, cukorbetegséget vagy akár a daganatos betegségek kockázatát is.
Mit tanulhatunk ebből?
Ez a kutatás fontos üzenetet hordoz mindannyiunk számára: a rendszeres alvási rutin legalább olyan fontos, mint maga az alvás mennyisége. Nem csak az számít, hogy mennyit alszunk, hanem az is, hogy mikor.
Ha tehát tenni szeretnénk az egészségünkért, érdemes nemcsak a nyolc óra alvásra törekedni, hanem arra is, hogy minden nap ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel – hétvégén is.